*

hacko

engelli aracı
« : 01 Temmuz 2013, 19:37:51 »

öncelikle admin arkadaşımıza bu çalışmasından dolayı teşekkür ediyorum.başarıların devamını diliyorum
Babamın adına %64 oranında özürlü raporu vardır. bu oranla herhangi bir araç aralabilirmiyim sonuçta engelli raporu var.Ve bu oranla tek şöför gösterme imkanımız varmı.yada %64 ile ne şekil indirimli bir araç alabiliriz bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

*

Admin

• 167
  • 1750
    • Profili Görüntüle
Ynt: engelli aracı
« Yanıtla #1 : 01 Temmuz 2013, 19:43:29 »
Sorunuzdan dolayı ben teşekkür ederim. Babanızın adına araç alıp sizin kullanabilmeniz için en az %90 engelli raporunun bulunması gerekmektedir. Ancak babanız H sınıfı ehliyet alıp özürlü tertibatlı bir araç alabilir. Çünkü %90 engelli raporunun altında olanlara engelli tertibatlı olmak üzere araç satımı yapılmaktadır.

*

elze

« Yanıtla #2 : 14 Ekim 2013, 13:41:43 »
% 96 engelli raporum var. Hastalığım sürekli ama kanser geçmişim olduğu için raporumu 1 yıllık verip seneye kontrol yazmışlar. "Gelecek sene bu oran düşe mi ?"  diye sorduğum da "artabilir ama düşmez" dediler. ÖTV indiriminden yaralanıp araç alabilir miyim?

*

Admin

• 167
  • 1750
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Ekim 2013, 15:46:19 »
Söz konusu Sirkülerde yapılan açıklamalar aşağıdadır.
1. Kanunun 7/2. maddesinde düzenlenen istisnadan iki grup özürlü vatandaşımız yararlanmaktadır. Bunlardan birincisi sakatlık derecesi %90 ve üzerinde olan özürlüler olup, bunlarda başka bir şart aranmaksızın raporun aslı veya noter onaylı örneği vergi dairesine ibraz edilmek üzere istisna uygulanmaktadır.
Kanun böyle diyor sizin raporunuzda ağır özürlü ibaresi işaretli ise alabilirsiniz.  Kesin bilgi için vergi dairesine sorabilirsiniz.