*

meysunal

OTOMATİK ARAÇ
« : 18 Kasım 2014, 21:13:43 »

Selam, benim %70 raporum var hemofili hastasıyım ve buna bağlı dizlerde hareket kısıtlılığı var ve sol dizime protez takıldı ve daha çok kısıtlılık var sağ dizim iyi, yani araç sadece otomatik vites olması yetiyor başka tertibata gerek yok. şuan sağlam ehliyetim var h sınıfı ehliyet alsam sadece otomatik vites araç alabilirmiyim yoksa illaki tertibatlımı olması gerek. yardımcı olurmusunuz...

*

Admin

 • *****
 • 167
 • 1750
  • Profili Görüntüle
Ynt: OTOMATİK ARAÇ
« Yanıtla #1 : 18 Kasım 2014, 23:22:44 »
Şuanki kanununa göre malesef engelli tertibatsız araç alamazsınız. Konuyla ilgili kanun maddesi aşağıdadır.
Sakatlık Dereceleri

Sakatlık derecesi % 90'ın üzerinde olanlar için başka bir şart aranmaksızın, altında olanlar için ise "H" sınıfı sürücü belgesini haiz olunması ve araçta sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması şartıyla istisna uygulanacaktır. Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanlarda, bu şartları haiz olmak koşuluyla sakatlık derecesinin önemi bulunmamaktadır.
"
Kaynak:
www.gib.gov.tr/index.php?id=1079&uid=OYrzVXWwzCmWL0mQ&type=sirkuler

*

Admin

 • *****
 • 167
 • 1750
  • Profili Görüntüle
Ynt: OTOMATİK ARAÇ
« Yanıtla #2 : 18 Kasım 2014, 23:27:31 »
Ayrıca;
"b)      Hareket Ettirici Tertibatın Kapsamı

Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendinin (b) alt bendi uygulamasında, hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılması gerekmekte olup, yapılan özel tertibatın kişinin sakatlığıyla uyumlu olması da yasal bir zorunluluktur. Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanların gaz, fren, debriyaj pedalları ile vites kolunda sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmaksızın kullanabilecek olduğu araçlar ile aracı hareket ettirici özel tertibat sayılmayan (direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi vb.) tadilat yapılmak suretiyle kullanılabilecek olan araçların ilk iktisabında söz konusu istisnadan yararlanılması mümkün bulunmamaktadır."

Ötv hesaplaması olarak http://otvhesapla.seyfettinkahveci.com'u  tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

*

Admin

 • *****
 • 167
 • 1750
  • Profili Görüntüle
Ynt: OTOMATİK ARAÇ
« Yanıtla #3 : 18 Kasım 2014, 23:31:46 »
"c)      Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması

Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.

Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir."

Kaynak:
www.gib.gov.tr/index.php?id=1079&uid=OYrzVXWwzCmWL0mQ&type=sirkuler