*

umut

LBS(Lastik Basınç Sensörü) Nedir?
« : 30 Mart 2013, 21:14:06 »

LBS(Lastik Basınç Sensörü ) sizin için ne yapar?

LBS Kablosuz Lastik Basinci Izleme Sistemi araçta iken sizi Lastiklerinizin durumu (HAVA BASINCI + SICAKLIGI) hakkinda bilgilendirir. Bir lastik hava kaçirir iken sizi erkenden uyararak henüz vaktiniz varken aracinizi durdurmanizi veya lastiginizi tamir ettirebileceginiz bir noktaya ulasmaniza olanak verir.

Aracin özel otomobil veya günde 10 saat çalisan ticari bir araç olmasi önemli degildir, LBS nin size saglayacagi avantajlar;

1. Aracin Sürüs Güvenligini Artirir.

2. Yakit Tasarrufu Saglar

3. Aracin Performasini Yükseltir

4. Lastigin Ömrünü Uzatir.

Standart Versiyon 4 adet kablosuz Lastik Içi Sensör, 1 adet dijital gösterge, 1 adet ana islemci beyninden olusur. Sensörler ve ana beyin arasinda herhangi bir kablo baglantisi yoktur.

LBS Nasıl Çalışır?

Sürüs esnasinda tüm lastiklerden gelen sicaklik ve basinç bilgileri dijital ekranda görülebilir. Ayrica herhangi bir olumsuzluk aninda LBS sesli ve görüntülü olarak kullaniciyi uyarir. Yavas hava Kaçagi - Hizli Hava Kaçagi - Lastik Patlamasi - Asiri sicaklik durumlarinda ALARM verir. Sensörlerin içerisinde uzun ömürlü piller mevcuttur. Bu piller ve sensörlerin çok az akim çekmeleri sayesinde sayesinde sensörler 5 yil çalisabilirler, daha sonra degistirilmeleri gerekmektedir.

Sensörler Nereye Monte Edilir?

Sensörler Herbir lastiğin içerisine Lastik subaplari sökülerek monte edilir. Sensörler disaridan farkedilmez, normal bir lastik subabi görüntüsündedir. Lastik içerisindeki basinci ve sicakligi kablosus vericileri sayesinde ana beyine ulastirirlar. Üretilen herbir sensörün kendine özel kodu vardir trafikte yanyana duran araçlarda bile karismalari mümkün degildir.


ÖN YÜZ...

ARKA YÜZ...


Sistemin Çalışma Biçimi

Aracın her bir tekerleğindeki supap sökülerek yerine kendinden supaplı bir alıcı-verici sensör monte edilir, bunlar lastiğin iç kısmındaki basıncı ve sıcaklık şartlarını izleyerek ilgili bilgileri toplar ve bu bilgileri, kablosuz olarak araç içinde bulunan dijital göstergeye aktarırlar. Aracın içine monte edilen bu gösterge ile her 4 lastiğin basıncını ve sıcaklığını dijital olarak ayrı ayrı görebilirsiniz.

Sistem lastiklerde meydana gelen anormal durumları algılayacak biçimde verileri sürekli olarak analiz eder. Anormal durumları rapor etmek üzere farklı alarm seçimlerini tetikler. Sistem aşağıdaki durumlarda alarm vererek, gerekli önlemleri almanız için sizi uyarır;
-    Düşük basınç uyarısı,
   
-    Yüksek basınç uyarısı,
   
-    Yüksek sıcaklık uyarısı,
   
-    Hızlı kaçak hava uyarısı,
   
-    Yavaş kaçak hava uyarısı,
   
-    Kaçak hava uyarısı.


Alıntıdır...