*

faycan

%90 engelli için araç alımı
« : 19 Şubat 2015, 11:56:37 »

Merhabalar,
Öncelikle bu siteden bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.
Annem işitme engelli, 86 yaşında diğer rahatsızlıkları ile beraber %90 engelli raporumuzu yeni aldık.
3 kardeşiz bir kardeşim yurtdışında işçi, anneme bazen abim bazen ben bakıyorum.
ÖTV indiriminden faydalanarak araç almak ve parasını ben ödemek istiyorum.
Bundan sonraki aşamada izlemem gereken yol nedir?
Öncelikle nereye başvurmam gerekiyor?
Notere gitmem gerekiyor mu?
Diğer kardeşlerimle ilgili resmi bir işlem yapmam gerekiyor mu?

*

Admin

• 167
  • 1750
    • Profili Görüntüle
Ynt: %90 engelli için araç alımı
« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2015, 00:17:29 »
Anneniz imza atabilir durumda ise yani bilinci yerinde ise bayiiye gidip araç alabilirsiniz. Eğer değil ise vasi kararı çıkartmanız gerekmektedir. Resmi işlem hakkında ilgili Kanun maddesi;
f)       Veraset Yoluyla Sadece İstisnadan Yararlanılan Aracın İntikal Etmesi Muristen mirasçılara sadece bir aracın intikal etmiş olması, bundan başka mirasçılara intikal etmiş başka bir mal bulunmaması halinde, aracın miras hisselerinin tek bir mirasçıya devredilmesinin, devralan mirasçı açısından (kendi miras hissesine karşılık gelen kısmı hariç olmak üzere) "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Bu işlemin, bir ivaz karşılığında yapılmasının satım, ivazsız olarak yapılmasının ise bağış olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde satım veya bağış olarak gerçekleşen devir işleminde Kanunun 15 inci maddesinin 2 nci fıkrasının (a) bendi kapsamında ÖTV uygulanması gerekecektir. Ancak muristen mirasçılara intikal etmiş olan terekenin birden fazla mal veya haktan ibaret olması halinde, diğer mirasçıların lehine miras hakkından feragatini gösteren belgenin ibrazı şartıyla istisnadan yararlanılmış olan aracın lehine feragat edilen mirasçıya intikalinin, "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmaktadır. Bu durumda istisnadan yararlanılan aracın bu şekilde varise intikali ve murisin istisnadan yararlandığı tarihten itibaren 5 yıllık sürenin bitimine kadar varis adına kayıt ve tescilli kaldıktan sonra satışında da ÖTV uygulanmayacaktır.
Kaynak:www.gib.gov.tr/index.php?id=1079&uid=OYrzVXWwzCmWL0mQ&type=sirkuler